google-site-verification=5hWSVQ193mCqPdre_SIGMP_ZjIHTvMflXnJnBO_Q35o آموزش کتیا، طراحی دوبعدی Sketcher در نرم افزار CATIA - قسمت اول - نوار ابزار Profile
مجموعه فایل های آموزش مقدماتی تا پیشرفته نرم افزار کتیا (CATIA) و مجموعه کتب, جزوات, پروژه و مقالات تخصصی مهندسی مکانیک (ساخت و تولید, جامدات, سیالات)

آموزش کتیا، طراحی دوبعدی Sketcher در نرم افزار CATIA - قسمت اول - نوار ابزار Profile
نویسنده : www.BartarFile.ir تاریخ : سه شنبه 14 ارديبهشت 1395

 

نرم افزار CATIA یک نرم افزار طراحی مهندسی کامل بوده و از نسل تکاملی نرم افزارهای CAD-CAM-CAE متعلق به شرکت IBM می باشد. این نرم افزار یكی از قدرتمندترین نرم افزارهای مدل سازی، طراحی و ساخت بوده كه در زمینه های مهندسی مكانیك، هوافضا، عمران، صنایع و برق از كارایی بسیار بالایی برخوردار است و بسیاری از دفاتر طراحی به نام دنیا نظیر بوئینگ، سسنا و امبرائر كه جزء شركت های طراحی و ساخت هواپیما می باشند از این نرم افزار بهره كامل برده اند. به عنوان مثال شركت بوئینگ حدود سه میلیون قطعه از هواپیمای بوئینگ 777 را با استفاده از این نرم افزار طراحی نموده است.

(محیط پیشرفته کتیا - طراحی سازه ای برای مونتاژ موتور جت)

جهت ورود به محیط ترسیمات دو بعدی کتیا (Sketcher) مطابق روش زیر عمل می نماییم:

از منوی کرکره ای Start بر زیر منوی Mechanical Design کلیک نموده و سپس در پنجره باز شده بر روی گزینه Sketcher کلیک می نماییم. توجه داشته باشید که در پنجره باز شده شما بایستی از درخت طراحی (Specification Tree) یکی از صفحات XY ,YZ و یا ZX را کلیک نموده تا وارد محیط Sketcher شوید.

در قسمت اول این مجموعه آموزشی قصد داریم چگونگی ترسیم اشکال دوبعدی در محیط Sketcher را ارائه نماییم. محیط اسکچر معروف به محیط ترسیمات دو بعدی کتیا می باشد.

با فراگیری کامل دروس این بخش و با کمی تمرین بیشتر می توان در ایجاد انواع اشکال دو بعدی در محیط اسکچر و تبدیل آن ها به اشکال سه بعدی سالید (Solid) یا سطح تبحر کافی پیدا کرد. لازم به ذکر است که جهت ایجاد هرگونه جسم یا سطح سه بعدی ابتدا مقطع دو بعدی جسم مورد نظر در محیط اسکچر ایجاد شده و سپس در محیط های دیگری مانند Part Design و یا Wireframe & Surface Design به جسم یا سطح سه بعدی تبدیل می گردد. این مسئله اهمیت فراگیری این بخش را تا حدودی بیان می نماید.

در قسمت اول این مجموعه آموزشی شما با مجموعه دستورات ترسیم از نوار ابزار Profile در محیط اسکچر به ترتیب زیر آشنا می شوید:

1. دستور Point: شامل مجموعه دستوراتی است که جهت ایجاد نقطه در یک اسکچ به کار می رود. (زمان آموزش: 4 دقیقه و 47 ثانیه)

2. دستور Line & Axis: دستور Line جهت ایجاد یک خط در محیط اسکچر را فراهم می نماید و از دستور Axis جهت ایجاد خط محور (خط کمکی) استفاده می شود. (زمان آموزش: 3 دقیقه و 13 ثانیه)

3. دستور Profile: جهت ایجاد یک مجموعه خط و کمان به صورت پیوسته در یک محیط دوبعدی به کار می رود. (زمان آموزش: 1 دقیقه و 30 ثانیه)

4. دستور Predefined Profile: جهت ایجاد اشکال هندسی دو بعدی از پیش تعریف شده به کار می رود. (زمان آموزش: 4 دقیقه و 3 ثانیه)

5. دستور Circle: شامل مجموعه دستوراتی است که جهت ایجاد دایره در محیط دوبعدی کتیا به کار می رود. (زمان آموزش: 3 دقیقه و 42 ثانیه)

6. دستور Spline: از این دستور جهت ایجاد یک منحنی اسپیلاین استفاده می شود. (زمان آموزش: 1 دقیقه و 29 ثانیه)

7. دستور Conioc: این دستور شامل مجموعه دستورات زیر می باشد (زمان آموزش: 2 دقیقه و 12 ثانیه):

* دستور Ellipse: جهت ایجاد بیضی

* دستور Parabola by Focus: جهت ایجاد صفحه درجه دو

* دستور Hyperbola by Focus: جهت ایجاد هذلولی

* دستور Conic: جهت ایجاد سهمی

8. Start & Initial Setting: تنظیمات اولیه در محیط اسکچر

 

 کلیه فایل های آموزشی این قسمت با فرمت Media Player و با کیفیت عالی چه از لحاظ صدا و چه از لحاظ تصویر می باشد.

جهت دانلود آموزش صوتی تصویری محیط دوبعدی سازی Sketcher در نرم افزار کتیا CATIA - قسمت اول بر لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش کتیا، طراحی دوبعدی Sketcher در نرم افزار CATIA - قسمت اول - نوار ابزار Profileنظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه::: موضوعات مرتبط: Sketcher، ،


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.