google-site-verification=5hWSVQ193mCqPdre_SIGMP_ZjIHTvMflXnJnBO_Q35o آموزش کتیا، مجموعه نکات مهم و کاربردی کتیا CATIA - قسمت اول
مجموعه فایل های آموزش مقدماتی تا پیشرفته نرم افزار کتیا (CATIA) و مجموعه کتب, جزوات, پروژه و مقالات تخصصی مهندسی مکانیک (ساخت و تولید, جامدات, سیالات)

آموزش کتیا، مجموعه نکات مهم و کاربردی کتیا CATIA - قسمت اول
نویسنده : www.BartarFile.ir تاریخ : یک شنبه 12 ارديبهشت 1395

 

در قسمت اول مجموعه جزوات، نکات مهم، عملی و کاربردی کتیا CATIA شما با 5 نکته آموزشی مهم و کاربردی در نرم افزار کتیا CATIA به ترتیب زیر بطور کامل آشنا می شوید:

نکته 1: اندازه گیری جرم قطعات با استفاده از Attribute Link در نرم افزار CATIA

نکته 2: نحوه طراحی پارامتریک (Parametric Design) در نرم افزار کتیا CATIA

نکته 3: نحوه ایجاد متن (Text) برجسته یا سه بعدی در نرم افزار کتیا CATIA

نکته 4: افزایش بهره وری و سرعت کار در محیط مونتاژ کتیا (Assembly Design) با استفاده از فرمان Group

نکته 5: جلوگیری از باز شدن یک سند جدید (محیط Product) در بدو ورد به نرم افزار کتیا CATIA

 

نکته 1: اندازه گیری جرم قطعات با استفاده از Attribute Link در نرم افزار CATIA

هنگام کار بر روی پروژه های بزرگ طراحی بارها نیاز پیدا می کنیم که قطعات را ویرایش نماییم. پارامتر جرم قطعه (Mass) یکی از موارد مهم در نقشه محسوب می شود که ممکن است دائم تغییر کند. اگر تولید کننده نقشه فراموش کند که با هر بار تغییر در نقشه باید جرم آن را نیز تغییر دهد این کار ممکن است موجب خسارت های سنگینی در پروژه به بار آورد. بنابراین بهترین راه برای آپدیت شدن جرم در نقشه این است که ارتباط مستقیمی بین جرم در نقشه و جرم قطعه ایجاد نماییم. در این نکته آموزشی شما با نحوه اندازه گیری جرم (Mass) قطعات در یک نقشه (Draft) با استفاده از Attribute Link و ایجاد ارتباط مستقیم بین جرم در نقشه و جرم قطعه در نرم افزار کتیا CATIA مسلط شده و به اهمیت و کاربرد آن پی خواهید برد. (زمان آموزش: 11 دقیقه)

 

نکته 2: نحوه طراحی پارامتریک (Parametric Design) در نرم افزار کتیا CATIA

هنگامی که شما پشت کامپیوتر نشسته‌‌اید و قصد دارید با یکی از نرم افزار‌های CAD طرح خود یا دیگران را پیاده کنید، عملا بجز وارد کردن اطلاعات خود و یا دیگران کاری انجام نمی دهید. امروزه برای طراحان و صنعتگران چیزی که مهم است، پردازش و استفاده بهینه از این طلاعات است. همین امر باعث شده که امکانات طراحی پارامتریک در نرم افزار‌های جدید جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص دهد. به‌طور کلی طراحی پارامتریک یعنی مقید کردن طرح بواسطه روابط منطقی بین پارامتر‌های دخیل در طراحی که طراح به کمک وارد کردن اطلاعت به شکل فرمول، قانون، ثوابت عددی یا هندسی و غیره آن را ایجاد می نماید و اصطلاحا طراحی را دارای شخصیت می کند. در نرم افزار پیشرفته کتیا شما می توانید انواع پارامترها از جنس های مختلف ایجاد نمایید. این پارامترها می توانند از جنس های: حقیقی، صحیح، رشته ای، بولی، طول، زاویه، زمان، جرم و... باشند.

سئوالی که برای خیلی از کاربران طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) می تواند پیش بیاید، لزوم استفاده از طراحی پارامتریک چیست؟

* اگر می‌خواهید از علومی چون استاتیک، دینامیک، مقاومت مصالح، طراحی اجزا، علم مواد و... استفاده نمایید و تاثیرات تغیرات آن ها را لمس کنید و لذت ببرید حتما پارامتریک طراحی کنید.

* اگر می خواهید کارهایتان مهندسی پسند باشد و دیگران به راحتی متوجه طرح شما شوند، پارامتریک طراحی کنید.

* اگر می خواهید یک قطعه و یا یک مجموعه هوشمند داشته باشید پارامتریک طراحی کنید.

* در نهایت اگر می خواهید جلوی اشتباهات ناخواسته را بگیرید و درنتیجه در زمان صرفجویی کنید پارامتریک طراحی کنید.

در بین نرم افزارهای طراحی موجود، امکانات نرم افزار کتیا CATIA از دیگر نرم افزار‌ها بیشتر است و هرچه امکانات بیشتر باشد طراحی پارامتریک بیشتر خود نمایی می کند. از طرفی ابزارهای زیادی برای این تکنیک در CATIA وجود دارد بطوریکه بجز امکاناتی که در دیگر نرم افزارها وجود دارد، یکی از محیط‌های این نرم افزار به این کار اختصاص داده شده. این محیط معروف به محیط دانش مشاوره (Knowledge Advisor) می باشد. یکی از محیط‌های کتیا CATIA می‌باشد که به طراح این اجازه را می‌دهد تا دانش خود را وارد طراحی کند و یک شیوه همکاری در تصمیمات مهندس برای کاهش خطاها یا اتوماتیک کردن طراحی برای حداکثر بهره‌وری را ایجاد نماید. طراحان می‌توانند دانش خود را از قبیل فرمول ها، قواعد منطقی، و تکنیک های بازرسی را وارد طراحی نمایند و هنگام نیاز از آن ها استفاده کنند، در هر زمان که مایل باشند (حین طراحی یا بعد از آن)، مطابق با تعریف خود به صورت فعال و یا غیر فعال. به عنوان مثال پارامترهای متغیر در طراحی هنگام بهینه سازی می باست تغیر کنند و این پارامتر‌ها روی تمام و یا قسمتی از طرح تاثیر می گذارند. این متغیرها از هر خصوصیت (طول، زاویه، جنس، دما، زمان و...) که باشند می توانند در طراحی دخیل شوند. این آسانترین و سریع ترین راه برای یافتن خطاهای طراحی می باشد.

پس به طور خلاصه knowledge advisor به طراح کمک می کند تا؛

* به وسیله دانش مهندسی خود به طراحی شخصیت دهد و با وارد کردن مشخصات، مراحل طراحی را سازگار نماید.

* طراحی را برای همه عوامل دست اندرکار قابل فهم نماید.

* یک محصول هوشمند طراحی کند بطوریکه قابل مدیریت و استفاده مجدد باشد.

* با وارد کردن استانداردها، طرح مطئنی ایجاد نماید.

* افزایش بهره وری (زمان، هزینه، انرژی) در پروژه ایجاد نماید.

* طراح مجاز می باشد تا تصمیمات اولیه خود را در طرح پایانی تغیر دهد.

امیدوارم توانسته باشم اصل مطلب (طراحی پارامتریک) را به درستی ادا کرده باشم. (زمان آموزش: 10 دقیقه)

 

نکته 3: نحوه ایجاد متن (Text) برجسته یا سه بعدی در نرم افزار کتیا CATIA

نرم افزار کتیا CATIA، بطور مستقیم ابزاری برای تراشیدن یا برجسته سازی یک نوشته بر روی اجسام در نظر نگرفته است. ولی ما در اینجا می خواهیم روشی را آموزش دهیم که بواسطه آن بتوانید یک متن (Text) را وارد کتیا کرده و هرگونه عملیات دلخواه را بر روی آن انجام دهید. (زمان آموزش: 3 دقیقه)

 

نکته 4: افزایش بهره وری و سرعت کار در محیط مونتاژ کتیا (Assembly Design) با استفاده از فرمان Group

اگر یک مجموعه مونتاژی داشته باشید و بخواهید با بخش های مختلف آن به صورت جداگانه کار کنید، در بسیاری از موارد باید قطعات و زیر مجموعه های آن را ویرایش کنید. برای این کار باید قطعات در مجموعه های مشخص دسته بندی شوند تا عمل Hide/Show به راحتی انجام گیرد. پنهان کردن و بازگرداندن قطعات از درخت طراحی و به وسیله ماوس کار تکراری و خسته کننده ای است. برای سهولت و سرعت در کار می توانید از فرمان Group استفاده کنید. این فرمان جزو فرمان های محیط DMU Navigator است که می توان آن را به محیط Assembly Design اضافه کرد. در این نکته آموزشی شما با نحوه کار کردن با فرمان Group آشنا می شوید. (زمان آموزش: 5 دقیقه)

 

نکته 5: جلوگیری از باز شدن یک سند جدید (محیط Product) در بدو ورد به نرم افزار کتیا CATIA

بسیاری از کاربران مایل هستند که به هنگام ورود به نرم افزار CATIA خودشان وارد محیط مورد نظر شوند. در هنگام اجرای نرم افزار CATIA  به طور اتوماتیک محیط Product structure باز می شود که این امر می تواند تا حدی برای بعضی از کاربران نامطلوب باشد و از طرفی سرعت بالا آمدن نرم افزار کتیا به هنگام باز شدن یا همان لود شدن اولیه به شدت کاهش می یابد. در این نکته آموزشی شما با نحوه جلوگیری از باز شدن این محیط در ابتدای اجرای نرم افزار کتیا، آشنا می شوید. (زمان آموزش: 2 دقیقه)

 

جهت دانلود مجموعه نکات مهم، عملی و کاربردی کتیا CATIA - قسمت اول (شامل 5 نکته مهم و کاربردی آموزشی از کتیا) بر لینک زیر کلیک نمایید:

آموزش کتیا، مجموعه نکات مهم و کاربردی کتیا CATIA - قسمت اولنظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه::: موضوعات مرتبط: All Environment، Important Points، ،


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.