google-site-verification=5hWSVQ193mCqPdre_SIGMP_ZjIHTvMflXnJnBO_Q35o آموزش کتیا، آموزش تحلیل ارگونومی در محیط Human Activity Analysis نرم افزار CATIA
مجموعه فایل های آموزش مقدماتی تا پیشرفته نرم افزار کتیا (CATIA) و مجموعه کتب, جزوات, پروژه و مقالات تخصصی مهندسی مکانیک (ساخت و تولید, جامدات, سیالات)

آموزش کتیا، آموزش تحلیل ارگونومی در محیط Human Activity Analysis نرم افزار CATIA
نویسنده : www.BartarFile.ir تاریخ : چهار شنبه 1 ارديبهشت 1395

 

با استفاده از ابزار تحلیل ارگونومی در محیط Human Activity Analysis نرم افزار کتیا، می توان راحتی، ایمنی و كارایی كاربر را در زمان استفاده از محصول در دنیای واقعی افزایش داد و از آسیب به بدن او جلوگیری نمود. امكانات محیط Human Activity Analysis زمانی كه در كنار امکانات محیط Human Posture Analysis و محیط Human Measurements Editor قرار گیرد به ابزار قدرتمندی برای تحلیل رفتار و حركات انسان با استفاده از مدل دیجیتالی تبدیل می شود. محیط Human Posture Analysis پاسخگوی نیاز مهندسین عوامل انسانی، بیومكانیك، تعمیر و نگهداری، صنایع بسته بندی، ساخت و تولید و طراحان خطوط تولید می باشد.

اطمینان از انطباق طراحی با خصوصیات استفاده كنندگان برای رقابت در بازارهای جهانی از اهمیت بسزایی برخوردار است. محیط Human Posture Analysis توجه خود را بر این مسئله متمركز می كند كه چگونه یك انسان با اشیاء محیط واقعی برهم كنش دارد و نحوه بلند كردن، پایین گذاشتن، هل دادن، كشیدن و حمل اشیا بر سلامتی و كارایی او چه تاثیری می گذارد. در این محیط كاری تمام وضعیت های بدنی از حالت ایستادن تا حركات پیچیده ایجاد و ذخیره می شود و مورد بررسی قرار می گیرد. برای بهینه سازی فعالیت های بلند كردن، پایین گذاشتن، هل دادن، كشیدن و حمل می توان از معادلات Snook and Ciriello و NIOSH 1991 ،NIOSH 1981 استفاده كرد. طراح برای تحلیل، متغیرهای متعددی از جمله محدودیت های كاری، وزنی (مثلاً حداقل وزن در توان یك فرد برای جابجایی) و بیشترین وزن در توان یك فرد برای جابجایی را مشخص می كند. نتیجه این تحلیل پیش بینی كارایی، اطمینان از حفظ، سلامتی و رعایت استانداردهای ایمنی كاربر می باشد. پنج تحلیل Carry ،Push-Pull ،Lift-Lower ،RULA و Biomechanicks Single Action استفاده از امكانات محیط Human Posture Analysis انجام می شود. RULA سرنام عبارت Rapid Upper Limb Assessment است.

این روش برای تحقیق و بررسی خطراتی است كه ممكن است هنگام كار برای اندام بالا تنه كارگر اتفاق بیفتد. باید در پارامترهای این نوع تحلیل، تعداد دفعات قرار گرفتن مدل در این حالت، تناوب آن و وزن شی در دست مدل مشخص شود. تحلیل، برای طراح قابل قبول بودن وضعیت بدنی یا تصحیح آن را مشخص می كند. در این تحلیل تعداد حركات، كار استاتیك عضلات، نیرو، وضعیت بدنی در حالت كار و زمان كار بدون وقفه برای تعیین امتیاز نهایی دخالت داده می شود. نتیجه این تحلیل با امتیازی بین 1 تا 7 به طراح منتقل گردد (امتیاز 1 تا 2 (رنگ سبز) وضعیت قابل قبول و بدون مشكل در طولانی مدت، امتیاز 3 تا 4 (رنگ زرد) نیاز به تحقیق بیشتر به دلیل مشخص شدن نیاز به ایجاد تغییر، امتیاز 5 تا 6 (رنگ نارنجی) نیاز به انجام تغییر، امتیاز 7 (رنگ قرمز) نیاز فوری به اعمال تغییر.

در شكل نتیجه این تحلیل با استفاده از كدهای رنگی بر روی اعضای بدن مدل نشان داده شده است.

نتیجه تحلیل RULA نشان داده شده با كدهای رنگی بر روی اعضای مدل بدن

در Lift Lower Analysis از معیارهای NIOSH 1991 ،NIOSH 1981 و Snook and Ciriello 1991 1991 برای تحلیل استفاده می شود. نكته مهم اینكه باید وضعیت بدن در حالت ابتدایی و انتهایی برای انجام این تحلیل به سیستم معرفی شود. در Push Pull Analysis با معیار Snook and Ciriello  1991 و بر اساس تحقیقات اس. اسنوك و وی. سیریلو در زمینه هل دادن و كشیدن اجسام پایه گذاری شده است. در این تحلیل باید زمان تكرار، مسافت هل دادن یا كشیدن جسم و همچنین محدوده آماری آن را در نظر گرفت. نتیجه انجام این تحلیل مشخص شدن نیروی اولیه برای شروع حركت هر كدام از عملیات كشیدن یا هل دادن و نیروی لازم برای ادامه حركت جسم می باشد. در شكل نتیجه نمونه ای از این تحلیل نشان داده شده است.

 Carry Analysis با معیار Snook and Ciriello 1991 و اساس تحقیقات اس .اسنوك و وی . سیریلو در زمینه حمل اجسام پایه گذاری شده است. در این تحلیل باید زمان تكرار عمل، مسافت جابجایی جسم و محدوده آماری را در نظر گرفت. نتیجه انجام این تحلیل مشخص شدن وزن مناسب بار با در نظر گرفتن فاكتورهای ایمنی و سلامت فرد می باشد. در نهایت با استفاده از ابزار Biomechanics Single Action Analysis داده های بیومكانیكی بر روی كارگر در وضعیت قرار گیری بدنی معین شده اندازه گیری می شود و اطلاعاتی مانند بارهای وارد بر مهره های پایین تنه و
همچنین نیروها و گشتاورها ی وارد بر مفاصل بدن محاسبه می شود. نیروهای وارد بر دست های مدل دیجیتالی در تحلیل بیومكانیك در نظر گرفته می شود؛ این نیروها بارهای وارده Push-Pull Analysis  نتیجه یك تحلیل در جابجایی، بلند كردن، پایین گذاشتن، هل دادن یا كشیدن می باشند. معیارهایی كه این تحلیل ها از آن استفاده می كنند بدین شرح هستند:

  1. معیار NIOSH 1981 توسط موسسه ملی ایمنی و سلامت شغلی به صورت یك تساوی جبری برای تحلیل بلند كردن دو دستی اجسام به صورت متقارن (به وسیله دو دست، بدون خم شدن بدنو فاصله دو دست كمتر از 75 سانتیمتر ( 30 اینچ) باشد ارائه شد. در این تحلیل باید بار با دست ها و همچنین كف كفش ها با سطح زمین كاملاً جفت باشند. در این حالت باید زمان تكرار عمل و  تداوم آن توسط طراح مشخص شود. نتیجه انجام تحلیل با این معیار مشخص شدن بار مناسب برای جابجایی و بار بحرانی (حد وارد آمدن صدمات شدید به بدن) می باشد.
  2. تساوی جبری NIOSH 1991 تساوی تجدید نظر شده NIOSH  1981 می باشد كه توسط آن بلند كردن با دو دست تحلیل می شود. حالت عدم تقارن در بلند كردن نیز در نظر گرفته می شود. در این حالت باید زمان تكرار عمل و تداوم آن و وضعیت جفت شدن دست ها با بار و میزان بار مشخص شود. نتیجه انجام این تحلیل مشخص شدن بار مناسب برای بلند كردن تكرار شده در طول یك زمان طولانی با توجه به وضعیت اولیه و نهایی بدن می باشد.
  3. معیار ludhv Snook and Ciriello 1991 بر اساس تحقیقات اس. اسنوك و وی. سیریلو بر نحوه بلند كردن و پایین گذاشتن اجسام به وجود آمده است. در این حالت فقط باید زمان تكرار عمل و محدوده آماری مشخص شود. نتیجه انجام تحلیل با این معیار مشخص شدن بار مناسب با در نظرگرفتن ایمنی برای بلند كردن 75% از جمعیت در نظر گرفته شده می باشد...

آموزش تحلیل ارگونومی در محیط Human Activity Analysis نرم افزار CATIA، یکی از کتاب های مفید و کاربردی در زمینه تحلیل انسان دیجیتالی در محیط ارگونومیک با نرم افزار کتیا می باشد. این کتاب مشتمل بر 70 صفحه، به زبان انگلیسی روان، تایپ شده، به همراه تصاویر رنگی، با فرمت PDF، به ترتیب زیر گردآوری شده است:

Getting Started

Accessing the Ergonomic Analysis Workbench
Analysis Introduction

User Tasks

RULA Analysis
RULA Employee Assessment Worksheet
Lift/Lower Analysis
Push/Pull Analysis
Carry Analysis
Biomechanics Single Action Analysis
How to Do a Safe Save in ENOVIA LCA from CATIA V5

Workbench Description

Human Activity Analysis Menu Bar
Ergonomic Tools Toolbar
Manikin Posture Toolbar
Manikin Tools Toolbar
Manikin Simulation Toolbar
Manikin Workspace Analysis

Customizing

Human Activity Analysis

Glossary
Index

* توجه: کاربران نگران زبان انگلیسی کتاب نباشند. حتی کاربرانی که سر انگشتی زبان انگلیسی یاد دارند قادر خواهند بود از این کتاب بهره کافی را ببرند. لازم به ذکر است که آموزش تحلیل ارگونومی در محیط Human Activity Analysis نرم افزار CATIA در این کتاب به صورت قدم به قدم (Step to Step) همراه با تصاویر واضح و رنگی می باشد.


جهت دانلود آموزش تحلیل ارگونومی در محیط Human Activity Analysis نرم افزار CATIA برلینک زیر کلیک نمایید:نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه::: موضوعات مرتبط: Ergonomic Design، ،


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.