google-site-verification=5hWSVQ193mCqPdre_SIGMP_ZjIHTvMflXnJnBO_Q35o آموزش کتیا، طراحی ورقکاری Generative Sheet Metal Design در نرم افزار CATIA - قسمت اول - نوار ابزار S
مجموعه فایل های آموزش مقدماتی تا پیشرفته نرم افزار کتیا (CATIA) و مجموعه کتب, جزوات, پروژه و مقالات تخصصی مهندسی مکانیک (ساخت و تولید, جامدات, سیالات)

آموزش کتیا، طراحی ورقکاری Generative Sheet Metal Design در نرم افزار CATIA - قسمت اول - نوار ابزار S
نویسنده : www.BartarFile.ir تاریخ : سه شنبه 14 ارديبهشت 1395

 

روش خمکاری (Bending) یكی از پركاربردترین روش های ساخت قطعات می باشد. اغلب بر روی این قطعات فرم های استانداردی با منظورهای متفاوت ایجاد شده است . مثال ساده این نوع قطعات كیس دستگاه رایانه است. این بار كه آن را برای تعویض سخت افزار باز می كنید با دقت بیشتری ساختار قاب آن را بررسی كنید. برای مدل كردن این نوع قطعات باید از امكانات SMD (Sheet Metal Design) بهره جست. با توجه به اینكه فرآیند ساخت این نوع قطعات با قطعاتی كه در PDG  (Part Design ساخته می شوند متفاوت است محیط كاری جداگانه ای برای آن در نظر گرفته شده است. آنچه كه وجود SMD را مهم می سازد تمایل طراح به مشاهده طرح گسترده قطعه در هنگام مدل كردن آنها می باشد. یك قطعه و ابعاد 50 در 50 میلی متر و شعاع خم 3 میلی متر را در نظر بگیرید. شما به عنوان سازنده باید ماده لازم برای ساخت این قطعه ر ا از یك تسمه فولادی استاندارد از محل مناسب برش دهید و از محل مناسب خم كنید.
اگر به هندبوك های مهندسی مكانیك مراجعه كنید روابطی با ضرایب مشخص در آن ها آمده است تا توسط آن ها طول گسترده ورق محاسبه شود. شاید این محاسبات برای قطعه ساده این مثال امكان پذیر باشد ولی در مورد قطعه ای پیچیده به سختی ممكن است و شاید هم امكان ناپذیر باشد.
در طراحی قطعه هر دو نمای گسترده و قطعه اصلی در كنار هم قابل مشاهده است تا از ایجاد طرح های غیر منطقی جلوگیری شود. به عنوان مثال ممكن است هم پوشانی (Overlap) دو قسمت از ورق در بررسی گسترده یك قطعه خمكاری شده مشخص شود. مطمئناً نمی توان تكه ای از ورق را برای ساخت چنین قطعه ای از آن جدا كرد. SMD سرویسی ارائه می دهد كه می تواند این هم پوشانی و برخوردها را در مدل اصلی و گسترده شناسایی كند. زمانی كه از این نوع قطعات و گسترده آنها نقشه تهیه می شود محل های خم (Bend Axis) بر روی شكل گسترده ورق در نقشه به صورت خودكار مشخص می شود. حتی با تهیه خروجی با قالب DXF می توان نقشه گسترده ورق را در نرم افزارهای نقشه كشی دو بعدی مانند AutoCAD باز کرد.

در SMD می توان انواع فرم ها را بر روی ورق ایجاد كرد. نكته جالب این است كه برای ایجاد این فرم ها هیچ محدودیتی وجود ندارد زیرا می توان با ساخت فرم های دلخواه و انتقال آن به این محیط كاری فرم مورد نظر را با ایجاد یك مجموعه سنبه و ماتریس بر روی ورق منتقل كرد؛ یا با استفاده از ابزار ایجاد شده توسط كاربر، فرم ها و برش هایی را به طور هم زمان بر روی ورق ایجاد كرد.


در دو انتهای محل خم شدن ورق در جایی كه دو خم به هم می رسند شكاف هایی برای جلوگیری از چروكیدگی یا پاره شدن ورق در محل خم شدن ورق ایجاد می شود (Relief). در SMD انواع شكاف های از پیش تعریف شده به دو سوی یك خم افزوده می شود.

این مسئله اهمیت فراگیری این بخش را تا حدودی بیان می نماید.

محیط Generative Sheet Metal Design یكی از محیط های آموزشی در دوره پیشرفته آموزش کتیا می باشد. مسیر ورود به این محیط از منوی مطابق تصویر زیر می باشد.

Start >> Mechanical Design >> Generative Sheet Metal Design

 

 در قسمت اول این مجموعه آموزشی شما با مجموعه دستورات موجود در نوار ابزار Sheet Metal در محیط Generative Sheet Metal Design به ترتیب زیر آشنا می شوید:

1. دستور Sheet Metal Parameters: (زمان آموزش: 4 دقیقه و 19 ثانیه)

2. دستور Walls Recognition: (زمان آموزش: 5 دقیقه و 13 ثانیه)

3. دستور Wall: (زمان آموزش: 4 دقیقه و 4 ثانیه)

4. دستور Wall on Edge: (زمان آموزش: 3 دقیقه و 26 ثانیه)

5. دستور Extrusion: (زمان آموزش: 4 دقیقه و 39 ثانیه)

6. مجموعه فرامین Swept Walls: (زمان آموزش: 12 دقیقه و 59 ثانیه)

پس از فراگیری کامل دروس محیط ورقکاری که در سه بخش در سایت کتیا طراح برتر ارائه شده است، شما قادر خواهید بود اجسام ورق مثل سینک ظرفشویی آشپزخانه که در تصویر زیر مشاهده می نمایید مدل سازی و طراحی نمایید.

سینک ظرفشویی آشپزخانه طراحی شده با کتیا (طراح: نبی اله پلنگ سوار)

 

جهت دانلود آموزش صوتی تصویری محیط ورقکاری Generative Sheet Metal Design در نرم افزار کتیا CATIA - قسمت اول بر لینک زیر کلیک نمایید:


آموزش کتیا، طراحی ورقکاری Generative Sheet Metal Design در نرم افزار CATIA - قسمت اول - نوار ابزار Sheet Metalنظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه::: موضوعات مرتبط: Sheet Metal Design، ،


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.